Tööinspektsioon rõhutab tõstukitega töötamisel ohutust: sisuline juhendamine ja väljaõpe on hädavajalik!

Eestis on viimastel aastatel registreeritud mitu tõsist tööõnnetust, kus töötajad on inimeste tõstmiseks mõeldud ehitustõstukitega töötades jäänud tõstuki korvi ja ehituskonstruktsiooni vahele kinni, mis on lõppenud traagiliselt. Teisaldus, transpordi- ja ladustamisseadmetega on 2 aasta jooksul juhtunud 364 tööõnnetust, mis on väga suur arv. Tervelt 11% tänavustest tööõnnetustest on juhtunud just nimelt tõstukitega.

Hiljutise tööõnnetuse tõttu ei jõua enam kunagi koju 42-aastane mees, kes suri õnnetuse tagajärjel tekkinud vigastustesse nädal aega hiljem haiglas. Esialgsetel andmetel osutus surmaga lõppenud tööõnnetuse puhul erakordselt ohtlikuks olukord, kus maapinnal ei olnud kvalifitseeritud töötajat, kes oleks osanud hädaolukorras kiiresti tegutseda või oleks olnud kursis renditud tõstuki tööpõhimõtetega, sealhulgas avariirežiimis tõstuki langetamisega. Töökaaslased küll märkasid eluohtlikus seisundis kolleegi, aga puuduliku juhendamise tõttu tõstukit hädalangetada ei osanud ning seetõttu võttis töötaja päästmine kahjuks liiga kaua aega.

Ka eelmisel aastal hukkus töötaja (29-aastane), kes tegi tööd tõstukiga. Töötaja läks objektile ilma töödejuhatajaga kooskõlastamata. Ta sõitis tõstukiga varikatuse kohale ja keeras ennast koos tõstuki korviga vastu varikatust, jäädes ise varikatuse konstruktsiooni ja tõstukikorvi vahele. Töötaja avastati mõni aeg hiljem teiste ehitusplatsile tulnud alltöövõtjate poolt.

Tööinspektsioon tuletab meelde, et iga tööandja vastutab töötajate elu ja tervise eest ning enne tõstukiga töötama lubamist tuleb tagada, et töötajad oleksid saanud olulise juhendamise ja väljaõppe.

Traagilistest tööõnnetustest tingituna kontrollib Tööinspektsioon edaspidi senisest põhjalikumalt, kas tõstukiga töötamise ajal on alati läheduses teine töötaja, kes suudab ja oskab hädaolukorras tõstuki langetada ning abi osutada. Samuti pööratakse erilist tähelepanu sellele, kas tõstukit kasutavad töötajad on saanud vajaliku ja sisulise väljaõppe.

Kutsume tööandjaid üles võtma vastutust ja tagama, et kõik tõstukitega töötavad töötajad on saanud põhjaliku juhendamise ja väljaõppe ning neile on tagatud hädaolukorras abi osutamine, et ennetada tööõnnetusi ja kaitsta töötajate elu ja tervist. Ohutus on meie kõigi ühisasi!

Carolin Liis Tamm

Kommunikatsioonispetsialist

× Küsi meilt
How can I help you?